Leden 2012

Tvarohové "šátečky" s ořechovou náplní

15. ledna 2012 v 17:22 | coco-choc
Opět jsem pro inspiraci sáhla do jedné ze svých kuchařek, neboť mi mé vlastní nápady nějak docházejí. Velmi jsem si oblíbila tuto kuchařku. O kuchařce jsem se trochu rozepisovala zde.

Tentokrát jsem si v kuchařce vybrala rovnou dva recepty. Jako první mne zaujaly tvarohové šátečky s ořechovou plňkou. Po tomto tvarohovém těstě sahám často a ráda, jelikož je rychlé, dobře se s ním pracuje a ta chuť... Recept na identické těsto naleznete i v kuchařce Jitky Rákosníkové. Ořechová náplň mi taktéž vyhovovala, neboť mi v šuplíku ještě odpočívalo jedno balení vlašských ořechů, které jsme přivezli z vánočních tvrhů v Norimberku. Šátečky ale můžete bez problémů naplnit makovou nádivkou, marmeládou, povidly, dušenými jablky, tvarohem apod.


Druhý recept, který jsem v kuchařce objevila, uvidíte na blogu brzy :-).

Ingredience:

Těsto
  • 200 g změklého másla
  • 150 g cukru
  • 250 g tvarohu /měla jsem polotučný ve vaničce/
  • cca 300 g polohrubé mouky
  • špetka soli
Náplň
  • 200 g nasekaných nebo namletých vlašských ořechů /stejnou službu Vám udělají ořechy lískové/
  • 100 g cukru
  • 100 ml mléka
  • 1 vrchovatá lžička pudinkového prášku /nebo maizeny, pokud ji máte/

Postup:
Začněte nápní, neboť je potřeba, aby zcela vychladla, než jí budete plnit šátečky. Ořechy svařte s mlékem a cukrem. Nakonec jen zahustěte pudinkovým práškem, dobře rozmíchejte a minutu povařte. Náplň nechte vychladnout.Na přípravu těsta si vezměte k ruce větší mísu, kde smíchejte změklé máslo s ostatními ingrediencemi /tedy tvarohem, cukrem, prosátou moukou s špetkou soli/. Vytvořte lehké a nelepivé těsto, které zabalte do potravinářské fólie a uložte na půl hodiny do ledničky.

Těsto poté vyválejte na plát silný asi 2 - 5 mm a rozkrájejte jej na, dejme tomu, čtverce :-). Já jich napočítela 9.


Na každý čtverec položte lžíci náplně. Přehněte do tvaru šátečků. Můžete také oba cípy šátečku zahnout dozadu. Takto Vám vznikne poměrně futuristické srdíčko. Ať vytvoříte jakýkoliv tvar, řádně utáhněte okraje, aby náplň neměla sebemenší šanci dostat se ven.


Pečtě na 180 stupňů v přeehřáté troubě dozlatova. Odhaduji, že jsem šátečky pekla půl hodiny. Před pečením můžete šátečky pomazat rozšlehaným vajíčkem, po upečení budou krásně zlatavé.


Probná poznámka na závěr. Tento recept mě opět přesvědčil o skutečnosti, že recepty, které naleznu ať už v kuchařce, nebo v časopise, internetu atd., je třeba se jen inspirovat. I když jsem ubrala máslo i cukr. Zdá se mi, že koláčky jsou dost sladké. Doporučuji buď rovnou ubrat ještě více cukru, nebo šátečky zapíjet hořkou kávou. Naopak jsem připadala pudikový prášek, aby byla náplň kompaktnější a lépe se s ní pracovala. Pro příště bych do náplně přidala rum, který si /jen/ s ořechy skvěle rozumí.
Dobrou chuť. Opět věřím, že si pochutnáte...

Mějte hezký zbytek neděle!

Pour féliciter

1. ledna 2012 v 17:49 | coco-choc |  Jen tak
Je k neuvěření, jak ten čas letí. Připadá mi to jako včera, kdy jsme s manželem /tehdy ještě přítelem/ koukali z okna na ohňostroj a vítali rok 2011... Rok 2011 byl pro nás plný pozitivních změn a významných okamžiků.

Proto Vám přeji, aby rok 2012 byl pro Vás ještě o něco více úspěšnější, krásnější, pohodovější, klidnější a veselejší než rok předchozí!

A kam dál?